Vážení zákazníci, z důvodu velkého množství objednávek musíme dočasně omezit maloobchodní objednávky pod 10kg/5000Kč. Pokud máte zájem o velkoobchodní objednávku, neváhejte nám zaslat poptávku na info@prazskykafe.cz.

Proč pít kávovou směs

Nebudu se tajit tím, že mám své kladné (mám rád kafe) i záporné (mám rád hodně kafe) stránky, asi tak jako každý člověk. Během celého dne mám chvíle odpočinku, chvíle povinností a také čas, kdy jsou mé činnosti mnohem jednodušší a zábavnější. Ano, jsou to okamžiky, kdy si vychutnávám svou kávu. Ať jde o vůni čerstvě napražených zrn nebo o ideální teplotu kávy v mém hrnku; je mi vyjímečně pohodlně. Dle posledních průzkumů bylo v roce 2020 zkonzumováno skoro 167 milionů 60 kilogramových pytlů kávy, což řadí kávu mezi globální favority nápojů, resp. první je voda a druhá je káva (selským rozumem lehce odhadneme proč tomu tak je - bez vody není káva a vody přidáváme vždy víc než kávy :). Tudíž se za svou závislost nestydím a jsem hrdým konzumentem, v mém případě spíše až nadkonzumentem, k čemuž mám více důvodů. O pozitivních účincích kávy a dalších benefitech, které přináší našemu tělu, budu psát až v příštím článku. Dnes budu popisovat kávové směsi.

Když už jsem zabrousil k číslům, za posledních 10 let se síť kávového magnáta Starbucks více než zdvojnásobila na necelých 33 tisíc poboček. Přesně tak, i tento globální rozměr veřejného mísení kávy s dochucovadly, aromaty a placenou reklamou v seriálech je součástí kávy. Jednu věc podobní velkoproducenti umí na výbornou - namíchat 30 % arabiky se 70 % robusty tak, aby byl zákazník přesvědčen, že pije výběrovou kávu. Kdyby jejich umění nebylo opředeno statistickými metodami a pressem na zisk, nýbrž tvorbou dokonalého espressa, máme se všichni mnohem lépe a já jsem nemusel začít míchat kávu.

Nicméně všichni se shodneme, že po pár hektolitrech vypité kávy, poznáme kávu bez duše od velkovýrobce i v zavřené termosce. I přes to jsem rád, že se mi naskytla možnost pár takových výroben navštívit. K výrobě se vyjadřovat nebudu, několik let jsem strávil tvorbou potravinářských systémů a vidím to z jiného pohledu než obyčejný smrtelník. Každopádně styl, kterým míchají tajné receptury je propracovaný a ochotně jsem se něčemu přiučil.

Není jednodruhová káva, která by nahradila směs. Kromě širokého profilu vhodných antioxidačních látek, celé škále aromatických terpenů a chuti, která píše příběh na jazyku, může být správně připravená směs kávou lépe udržitelnou s trvající čerstvostí prodlouženou až o několik týdnů. Když si upražíte samotnou Kolumbijskou Bucaramangu, velice oblíbenou aromatickou a plnou kávu, necháte ji dva týdny zavřenou uvnitř pytlíku s jednocestným ventilem při pokojové teplotě, chudinka zkřehne, na mlýnku pak nechává stopy a její nadýchaná crema se po několika sekundách vytrácí do neznáma. Teď si zkuste ke Kolumbiji přihodit pár obřích zrn maragogipu, tak jak je přidávám do Václavské směsi. Pěna najednou vydrží, chuť je neustále plná a příjemná a dokonce díky vysokému obsahu terpenů z maragogipu se vůně ještě zintenzivní.

Kávová směs však není pouze o udržení intezity a maximální aromatické zralosti. Když pijete kafíčko každý den, příliš terpenická a výrazná káva po chvíli ztrací své kouzlo. Určitě se poznáte, když Vám začátky s kvalitní kávou nedávali spát a vy jste ochutnávali výrazné jednodruhovky jak na běžícím pásu. Dneska Papuu, zítra Guatemalu, pozítří dorazí předražená Kenya a akorát chystáte objednat kyselou Ethiopii. Koncem měsíce otevíráte méně aromatickou Brazílii a nejste si jisti, zdali Vás uspokojí. Vaše chutě jsou zmatené a naplňující klid v duši není tak patrný. Tyhle extra kávičky si totiž zaslouží mnohem více. Kenya je pro mne srdcová záležitost, ale bez Dominikánských ovocných trsů si ji již nedokážu představit (věděli jste, že káva je ovoce ? :), když ji doplníte o Fazendu a neopomenete překvapit při předehře Bolívií, dostanete skvost, který můžete pít pár měsíců v kuse, aniž byste se citíli méněcenní a zapomenutí. Abych se nezapoměl pochlubit - skvostem myslím naší Národní směs.

A jak je to s tou robustou ? Je to zvláštní, poslouchat lidské příběhy - někdy veselé, jindy standardní, několik smutných. Protože píšu o kávě, smutné příběhy se sem nehodí. Vlastně nepamatuji zvlášť neveselé chvíle při doušcích kávy. Veselých jsem sepsal mnoho a robusta mi více připomíná ty chvíle standardní. Přiblížím Vám proč. Většina pražíren má svůj standardní produkt. Tento artikl vzniká především jako prodej zbytků neprodané kávy řezaných nejlevnější robustou, tak aby tři měsíce staré, vyčpělé druhy překryla zemitost s hodně vypraženou hořkostí. Aneb co byste chtěli, když si kupujete standard (pouze některé pražírny přiznají barvu). Jednou jsem viděl skladníka, co rozsypal sud s kávou na chodník před pražírnou. Přišel manažer a povídá: "Františku, ještě že máme v nabídce ten standard a nemusím ti ze mzdy strhnout tolik!", František posbíral vysypanou kávu pohrabáčem, odnesl ji k pražičce a šel vytěsnit vzniklý stres ke kávovaru. Praxe je dnes nedocenitelná, ze své vím, že kávu mám skladovat v sudech, které se po pádu neotevřou a kávu uctívat jako božskou.

Občas se nám také nepodaří prodat veškerou napraženou kávu, může to být i tím, že po týdnu kávu vyřazuji jako neprodejný produkt, ale svých obsedantně-kvalitativních vlastností si velmi vážím a naštěstí si jich vážíte i Vy. Na otázku, co s kávou dělám, když ji do týdne neprodám, nerad odpovídám. Je těžké někomu vysvětlit, že kávu rozdávám zdarma do potřebných institucí a na podporu infrastruktury, když on za ni musí platit. Ale až Vám ve tři ráno zachrání čtyřnohého přítele na veterinární pohotovosti a před zákrokem se pan doktor povzbudí Obecní směsí z vašich rukou, pochopíte. Obecní směs je k tomuto datu zatím jediná, do které míchám hned tři druhy robusty.

Robusta má kromě hanby i mnoho důležitých vlastností: vyšší obsah kofeinu, snese vyšší stupeň pražení při zachování stejné chuti (obsahuje více vody) a ve směsi se dá použít jako koření. Vyšší stupeň pražení zmiňuji proto, že jak jistě víte, čaj obsahuje více kofeinu (u čaje hovoříme o teinu, ač jde o látku identickou), ale díky fermentaci při nízkých teplotních stupních je tento kofein pevně navázaný na taniny a je téměř nevstřebatelný. Proto má káva mnohonásobně lepší povzbudivé účinky než jakýkoliv louhovaný čaj. Důležité je, aby se to nepřehnalo. Zatím jsem neobjevil směs, které by prospělo více než 20 % robusty, ale určitě se nejedná o přídavek jednoho druhu. Do směsi se musí robusta vždy správně nakombinovat, přesně to je jeden z triků, který schovává robustu v trpkých směsích producentů "alá arabika" :)Robusta je dobrý přítel, ale špatný pán. Vychutnejte si naší Obecní směs okořeněnou robustou, abyste využili její pravý potenciál při namáhavých činnostech a děkuji Vám za Váš čas věnovaný čtení :)

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz