Srdce a káva
Káva je kompozicí mnoha prospěšných, ale i neprospěšných látek pro náš kardiovaskulární systém. Několik let zpátky, kdy analytické možnosti jednotlivých vědeckých pracovišť byly značně omezené a přístroje byly schopny zjistit především kofein a látky s podobným účinkem, se proti kávě vysloveně zbrojilo a konzumenti si nebyli jistí, zda šálek kávy není pro jejich zdraví nežádoucí. Kofein totiž krátkodobě prokazatelně zvyšuje krevní tlak, zrychluje srdeční frekvenci a působí celkově stimulačně na náš nervový systém, což se může na první pohled zdát jako dlouhodobě negativní efekt. Proto tedy většina magazínů bezhlavě kopírovala neúplné vědecké poznatky a káva je dnes nepravdivě spojována s infarkty a jinými onemocněními kardiovaskulární soustavy.
Dnes již víme, že káva obsahuje nespočet protektivních a benefitních sloučenin pro naše zdraví. Mezi hlavní tahouny upevňující srdeční vitalitu, imunitní systém a celkovou kondici organismu patří fenolové sloučeniny, trigonelliny, chinidy či lignany. Jejich účinky na zdraví jsou potvrzené četnými studiemi a působí na dlouhodobé snížení krevného tlaku, celkové snížení tuků i cholesterolu v krvi, a především vykazují vysokou antioxidační aktivitu. Od roku 2018 jsou publikovány poznatky o prospěšném umírněném pití kávy. Čtyři až pět šálků denně nám totiž pomáhá snížit riziko srdečních onemocnění, onemocnění tepen, mrtvice i srdečního selhání.
Například při konzumaci avokáda a mnoha dalších „zázračných“ potravin byly zjištěny podobné výsledky, ale až později se přišlo na pravou příčinu těchto tvrzení. Lidé, kteří si dopřejí avokádo, celozrnné či fermentované výrobky zároveň většinou pravidelně cvičí, hlídají si příjem potravy, nekouří a zkrátka jejich životní styl je víceméně ukázkový.
Proto byla v červnu 2021 publikována studie ve spolupráci Stockholmské univerzity s anglickou univerzitou v Cambridge, která se zabývala možným zkreslením předešlých poznatků a snažila se vyvrátit pozitivní vliv kávy na stejném modelu. S pozitivní zprávou pro nás všechny, co si rádi vychutnáme šálek čerstvě pražené kávy: vědci vyzkoumali na více než milionu pravidelných evropských konzumentů kávy, že kávový nápoj má blahodárné účinky, i když pravidelně necvičíte, kouříte nebo si striktně nehlídáte Váš jídelníček.
Káva je tedy několikrát potvrzeným zdravým nápojem. Naše káva navíc spojuje několik benefitů z různých druhů kávy v jedné směsi. Jako pravidelní konzumenti navíc dbáme na perfektní vyladěnou chuť :)
Zdroje:
Rodríguez-Artalejo, F.; López-García, E. Coffee Consumption and Cardiovascular Disease: A Condensed Review of Epidemiological Evidence and Mechanisms. J. Agric. Food Chem. 2018, 66, 5257–5263.
Yuan, S.; Larsson, S.C. No association between coffee consumption and risk of atrial fibrillation: A Mendelian randomization study. Nutr. Metab. Cardiovasc. Dis. 2019, 29, 1185–1188.
Zhang, Z.; Wang, M.; Yuan, S.; Liu, X. Coffee consumption and risk of coronary artery disease. Eur. J. Prev. Cardiol. 2020.
Bazal, P.; Gea, A.; Navarro, A.M.; Salas-Salvadó, J.; Corella, D.; Alonso-Gómez, A.; Fitó, M.; Muñoz-Bravo, C.; Estruch, R.; Fiol, M.; et al. Caffeinated coffee consumption and risk of atrial fibrillation in two Spanish cohorts. Eur. J. Prev. Cardiol. 2020.
Yuan, S.; Carter, P.; Mason, A.M.; Burgess, S.; Larsson, S.C. Coffee Consumption and Cardiovascular Diseases: A Mendelian Randomization Study. Nutrients 2021, 13, 2218.